İnternetin Temel Kullanım Alanları

1) E-posta ve mesajlaşma: İnterneti kullanarak dünyanın diğer bölgelerinde yaşayan insanlarla saniyenin kısa kesitleri içinde iletişim kurabilir, word, excel, ses dosyası gibi paylaşımlar yapabilirsiniz.

Daha iyi iletişim için e-posta servisleri size sevdiklerinizle saatlerce ücretsiz sohbet edeceğiniz ve mesajlaşabileceğiniz hizmetler sunuyor. Bu tür hizmetler sayesinde düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz farklı etnik kökene sahip insanlarla diğer kültürlerle bir tür küresel dostluk kurmanız çok kolay hale geldi.

 

2) Bilgi: İnternetin sunduğu en büyük avantaj bilgi. Bir dünya her türden bilgi ile dolu olan internet bu bilgilere erişebilecek şekilde herkesin işini kolaylaştırdı.

 

3) İş dünyası: Alıcı ve satıcılar arasında rahat iletişim kurmalarını ve sitelerinin tanıtımını kolaylaştığından internet yardımıyla dünya üzerinde ticaret büyük bir patlama yaşadı. Kurumlar interneti ticaret süreçlerini kısaltıp verimi artırmak, tedarikçileri ile daha sağlıklı ve verimli ilişkiler kurmak ve müşterilerle daha etkili ve derin ilişkiler kurmak maksadıyla kullanıyor. Bütün bunlar verimde artış sağlayarak iş yükü, para ve zamandan tasarruf sağlayarak maliyetin düşmesine katkıda bulunuyor. Çoğu kişi ve kurum ürünlerinin reklamını yapmak, yenilikleri takip etmek ve rekabette ayakta kalabilmek için interneti kullanıyor.

 

4) Sosyal Ağ: Sosyal paylaşım siteleri günümüzde çevrimiçi topluluğun önemli bir parçası haline geldi. Hemen hemen herkes kişisel ve/veya iş maksatlı sosyal ağ sitelerini kullanmakta. Kişisel maksatlı örneğin başkalarıyla ilişkiye geçecek, haber alacak, fikirlerini açıklayacak, kendini tanıtacak veya iş markanızı oluşturmak için girişimcilerle bağlantı kuracak biçimde sosyal ağlardan faydalanabilirsiniz. Ülkemizde her beş kişiden üçü sosyal ağları kullanmakta.

 

5) Alışveriş: Günümüz yoğun hayatında çoğu kişi online alışverişi tercih ediyor. Dilediğiniz bir şeyi gün içinde sadece internet kullanarak almanız mümkün. İnternet üzerinden her çeşit ürünü daha uygun fiyat ve ödeme seçenekleriyle bulabilirsiniz. İnternette sıfır ürün satan siteler olduğu kadar ikinci el, müzayede siteleri de mevcut.

 

6) Eğlence: İnternette film izlemekten çevrimiçi oyun oynamaya kadar her türlü eğlenceyi bulabilirsiniz. Herhangi bir yaş grubundaki hemen hemen herkes kendine göre bir eğlence bulabilir. Müzik, hobiler, haber, oyunlar ve daha fazlasını İnternette bulunabilir ve çevrenizdekilerle paylaşılabilirsiniz.

 

7) E-Ticaret: E-ticaret dünyanın dört bir tarafına bilginin iletildiği internet üzerinden her türlü ticaret ve iş anlaşmasının dijital ortam içinde belli ödeme yöntemleriyle para karşılığında yapılmasına olanak sağlıyor. E-ticaret sanal veya gerçek neredeyse her çeşit ürünü sanal ortamdan satın alabileceğiniz bir fenomen haline geldi. Alabilecekleriniz evde ihtiyaç duyulandan teknoloji ve eğlenceye kadar birçok şaşırtıcı ve çeşitli ürünü kapsıyor.

 

8) Hizmetler: İnternette çevrimiçi bankacılık, iş arama, en sevdiğiniz filmler için bilet satın alma, otel rezervasyonları ve fatura ödeme gibi size hayatınızda kolaylık sağlayan birçok konuda hizmet sunulmaktadır. Bu hizmetleri internet üzerinden gerçekleştirmediğinizde size para ve zaman kaybettirebilir.

 

9) İş Arama: İşverenleri ve iş arayanları birbirine bağlayan iş siteleri işveren ve iş arayanlar için hayatı kolaylaştırır. İş arayanlar çok sayıda işveren ile temas kurabilir. Keza iş verenler için de seçenekler fazladır. İş arayanlar bu maksatla kurulan sitelere kayıt olup profil ve öz geçmişinizi oluşturur. Daha sonra arama motoru ile kendilerine uygun olan işi arar.

 

10) Tanışma / Kişisel: İnsanlar internet üzerinden başkalarıyla bağlantı kuruyor ve kendilerine eş bulma imkanına sahip oluyor.

“İnternetin Temel Kullanım Alanları” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir