İnternet Ve Bilgisayar Bağımlılığının Belirtileri

Modern psikolojiye göre; ”İnsan sosyal bir varlıktır.” tanımı, neredeyse tüm sosyoloji, psikoloji ve ilgili bilim alanlarındaki otoritelere göre, genel geçer bir kural gibidir. Yapısı gereği insan, tamamen toplum dışı bir hayat sürmekte oldukça zorlanır.

Mutlaka iletişim halinde olması gereken insanlar, hayvanlar, cansız objeler ya da metafizik varlıklar olmalıdır. Bu iletişimin detayları diyalektik şeklinde olabileceği gibi monolog şekilde de olabilir. Hatta ve hatta çağımızın vazgeçilmez buluşu internet sayesinde tamamen sanal olabilir…

 

İnternet birçoğumuzun hayatına ister istemez giren muhteşem bir iletişim mekanizması aslında. Bulunduğu tarihten bu yana, bütün insanlığın yaşantısında inanılmaz kolaylıklar sağlayabilen komplike bir sistem olan internet; bazı durumlarda kullanım amacının ötesine geçebilen yönlere de sahip.

 

İnternetin hayatımıza sağladığı kolaylıklar nelerdir?

 

Yıllar önce iletişim için, insanlar oldukça farklı yöntemler deniyordu. Oysa günümüzde, internet sayesinde neredeyse bütün insanlara ulaşmak an meselesi. Bir elektronik cihaz ve internet bağlantısı sayesinde dünyanın öbür ucundaki herhangi bir insanla görüşebilmek artık bir mucize değil. Bilgisayar programları ve mobil sistemler sayesinde yüzlerce sosyal medya ağı ve milyarlarca insanın bu ağlar sayesinde kurduğu sanal bir dünya çağımızın yaşayan bir gerçeği haline geldi. İnsanlar artık yemek siparişinden tutun, alışverişe kadar ve hatta mesai içi işlerini bile internet üzerinden yapabilecek rahatlığa eriştiler. İş o noktaya geldi ki, belki de artık hayatlarımız, internet olmadan anlamsız ve zor geçecek zaman dilimleri haline geldi.

 

Bilgisayar kullanımında insan psikolojisini olumsuz etkileyecek yönler nelerdir?

 

Doğası gereği insan, aktif hareket eden bir varlıktır. Günlük yaşantısında kullanması gereken belli miktarda kalori ve psikolojik yönden tatmin olması gereken sosyal gereksinimleri olan canlı bir varlıktır. Bilgisayarın sunduğu sanal gerçeklik, çoğu zaman bu doğal gereksinimlerin bile önüne geçebilecek kadar kuvvetli bir bağımlılık sebebi olabilmektedir. Aile içi şiddete maruz kalan kişiler, psikolojik destek alması gereken bireyler, sosyal yönden zayıf insanlar, mesleki yetersizlik içerisindeki problemlerle baş edemeyenler genellikle duygusal tatminlerini bilgisayar karşısında ve internetin sunduğu sanal ortamlar içerisinde gidermektedirler. İçinde bulundukları sanal ortamın verdiği tatmin, yemek yeme ihtiyacını bile unutturabilecek kadar kuvvetli duruma gelse bile, çoğu zaman bu kişiler bu durumun bile farkına varamayabiliyorlar.

 

Bir bilgisayar ya da internet bağımlısı mısınız?

 

Bağımlılık olgusu, insanların yaşantılarını genellikle olumsuz yönde etkileyen eylemleri içinde barındırır. Bir bağımlılığa sahip insanlar, rutin ihtiyaçlarını kolaylıkla göz ardı edebilecek kadar kuvvetle bir şeye bağlanmışlardır. Bu ”şey” bazen sigara, alkol; bazen kahve, çay; bazen de bilgisayar ve internettir. Yapmanız gereken bir işi keyfi bir şekilde erteleyip, vaktinizi bilgisayar karşısında oyun oynayarak geçiriyorsanız; bulduğunuz her fırsatta sosyal medya hesaplarınıza girip, olması gerekenden daha fazla vakit harcıyorsanız, birlikte zaman geçirmeniz gereken kişilerle artık sadece internet üzerinden görüşüyorsanız; siz de bir bağımlı olabilirsiniz. Bütün bunları bir kenara bırakıp evrenin doğal ritminde yaşamanın verdiği mutluluğu hepimiz hatırlamalıyız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir