İnternet Bağımlılığının Psiko-Sosyal Etkileri

2000’li yılların başlarında hayatımıza ‘internet’ diye bir kavram girdi. İnternetin ilk başlarda bu kadar yaygınlaşacağı ve hatta hayatımızın neredeyse tüm alanlarını bu kadar istila edebileceğini kimse tahmin edememişti.

İnternet insanoğluna bulunduğu coğrafyanın ve hatta evrenin dışına çıkabilme imkanı sunuyor. İnternetin bu sınırları alt üste eden dünyası insanın başını döndürmeyi de başardı. Kontrolsüz internet kullanımı beraberinde oldukça ciddi sorunlar getirdi.

 

İnternet bağımlılığı nedir ?  Nasıl başlar ?

 

Günümüzde internet bağımlılığı psikolojide ciddi bir hastalık olarak kabul ediliyor. İnternet bağımlılığı en net ve sade ifade ile insanın kendini internet kullanımından alı koyamamasıdır. Önceliklerini ve tercihlerini genellikle internetten yana kullanmasıdır ve hatta internetin hayatına ve insanlar ile olan ilişkilerine yön vermesidir. Hatta bu durumun en feci sonuçları bir çok avrupa ülkesinde yaşanan intihar olaylarıdır. Kendini oynadığı internet oyununa ve ya internetten izlediği bir filme fazlasıyla kaptıran insanların intihar etmesi sonucu göz ardı edilemeyecek boyuttadır. İnternet bağımlılığı, bu gün en fazla çocuklarda ve gençlerde rastlanan bir daha çok psikolojik bir problem olarak çıkıyor karşımıza. Sorunlu aile yapıları, düzensiz insan ilişkileri, sosyal hayatta, okul hayatında ve hatta iş hayatında yaşanan çeşitli problemler; insanları internet bağımlılığına iten nedenler arasında. İnternet bağımlısı bir insanın sosyal hayatı neredeyse yok denecek kadar azdır.

Zorunlu ihtiyaçlarını gidermek dışından internetten ayrılmayı pek tercih etmez. Hatta kimi zaman internetten ayrılmamak için yeme içme gibi temel ihtiyaçlarını bile erteleyebilir. Bu durum kişinin psikolojik ve ruhsal sağlını kaybetmesinin yanında zamanla fiziksel sağlığını da tehdit etmeye başalar. İnternet bağımlılığının insanlar arasında yaygınlaşmaya başlaması demek sosyal hayatın da tamamen felce uğrayacağı anlamını taşıyor. Çok değil daha bundan 10 yıl önce parkları, sokakları dolduran çocuklar bu gün tüm vakitlerini evde internet başında geçiriyorlarsa bu sorun sosyal hayatı ciddi anlamda tehdit ediyor demektir.

 

İnternet bağımlılığına karşı alınması gereken tedbirler nelerdir?

 

İnternet bağımlılığın karşı özellikle ailelerin oldukça bilinçli ve tedbirli olmaları gerekir. İnternet bağımlılığı Hastalık boyutuna ulaşmadan önce tedbir alınması gereken bir durum. Çocukların internet kullanımı ebeveynler tarafından sürekli kontrol altında tutulmalı, normal sınırlarının dışına çıkmaya başlandığı an ise müdahale edilmelidir. Çocukları internet bağımlılığından korumanın en sağlıklı yolu onlara internetten daha cazip gelecek ortamlar oluşturmaktır. Tüm vaktini evde geçiren bir çocuğun internet bağımlısı olma olasılığı sağlıklı bir sosyal hayata sahip çocuklara oranla çok daha sıklıkla rastlanan bir durumdur.

 

İnternet bağımlılığı ve sağlıksız sosyal hayat sürekli birbirini tetikleyen kısır bir döngü gibidir. Yani sağlıksız sosyal hayat insanları internet bağımlısı olmaya iterken, internet bağımlılığı ise insanların sosyal hayatların dumura uğratmaya neden oluyor. İnternet bağımlısı olan insanları çevreleri tarafından asla yalnız bırakılmamaları ve mutlaka bir uzmandan destek almaları gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir