360 derece performans değerleme

Çalıştığım firmada 360 derece performans değerlemesini yapıcam. Bununla ilgili alt yapı çalışmaları başladı.
Teknik detaylar bittikten sonra bu performans değerleme metodu ile detaylı bilgiler paylaşacağım sizinle.
Basit performans değerleme sistemlerini tercih etmedik. Bunun sebebi sonuç sağlıklı çıkmıyor. 360 derecede ise sonuç gerçeğe oldukça yakındır.
450 çalışanı olan bir firmada çalışıyorum. Süreç uzun ama sonu güzel olacak.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Kadınlar gününü bugün kutladık.Bugün yurdun dört bir yanında kadına karşı şiddete son eğlemleri, kadın emeğine eşitlik, kadın hakları gibi kadına yönelik çeşitli eğlemler, yürüyüşler yapıldı.
Kadınlar sadece yılda bir kez akıllara geliyor. Ama yıl boyu kadın işçinin emeği sömürülüyor, kadına karşı şiddet her geçen gün şiddetini artırarak devam ediyor, kadına karşı ayrımcılık ciddi boyutlarda devam ediyor.

Neye yarar onca evrak!

İnsan kaynakları departmanı fazla kağıt harcar. Tıpkı muhasebe gibi. Hesap kitap hep personel üzerinden yapılır. Heleki özlük işleri en çok kağıt,yazışma orada. İşe başlarken istenen evraklar, 6 ayda bir yenilenen evraklar, doğum, ölüm, evlenme gibi değişikliklerde istenen evraklar derken dolaplar, klasörler dolup taşıyor.
Evrak istemek, kaydetmek, saklamak, arşivlemek, gizlemek oldukça zor ve zahmetlidir.
Ben kağıt israfını ve kağıt depolamayı sevmiyorum. Olması gereken evrakları tamamladıktan sonra, bu evrakların tarayıcıdan taratıldıktan sonra elektronik ortamda kayıt altına alınması taraftarıyım. Hem durmadan klasör çıkart kaldır işi önlenmiş olur, hem orjinal kağıtlar yıpranmamış olur hemde bizim için en önemlisi zamandan tasarruf etmiş oluruz.

BİR FİRMADAKİ İNSAN KAYNAKLARI DEPARTMANININ ÖNEMİ

Sanayi devriminden günümüze kadar geçen sürede işin yapılış şekli makine ve insanın üretim basamaklarındaki yeri insan gücünü verilen değer sürekli olarak değişim göstermiştir. Gelişen teknoloji makineleri iş dünyasının da vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir.

BİR FİRMADAKİ İNSAN KAYNAKLARI DEPARTMANININ ÖNEMİ yazısına devam et

Asgari Geçim İndirimi Hakkında Önemli Bilgiler

 

Bütün ikycilerin başına dert olan bir konudur “asgari geçim indirimi” kısaca “agi” personele ayrı anlatırsınız işverene ayrı.

Kimisi için hak, kimisi için zulüm gereksiz ödemedir.

Kafaları çok karıştıran bir konu olduğu için ders notu imiş gibi madde madde size agiyi anlatıyorum. Asgari Geçim İndirimi Hakkında Önemli Bilgiler yazısına devam et

İnsan Kaynaklarının Görevleri

bordro-yonetimi-egitimi

İnsan kaynakları insan kaynakları deyip duruyoruz. Peki nedir bu insan kaynakları, görevi, hizmeti, sorumlulukları yaptığı işler nedir?

Bu yazı da madde madde İnsan Kaynaklarının yaptığı işleri sıralayacağım. Diğer yazılarda bu maddeleri tek tek inceliyor olacağız. Böylelikle adım adım İnsan Kaynakları mesleğini öğreneceğiz.

İnsan Kaynaklarının Görevleri yazısına devam et