Eş Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir ?

Toplumun sağlıklı bireyler yetiştirilerek devamını ve kalkınmasını sağlamak adına evlilik, son derece önemli bir kurumdur. Evliliğe giden yolda yapılan doğru tercihler, uzun ömürlü bir birliktelik yaşanmasını sağlar. Birçoğumuz, etrafımızda gördüğümüz 40-50 yıl hatta daha uzun süren evliliklerin sırrı nedir diye düşünürüz.

Günümüzde yapılan araştırmalar sonucu açıklanan istatistiklere göre boşanma oranları, özellikle yeni evli çiftlerde artmaya başladı. Bu durumda uzun ve sağlıklı evliliğin sırrını çözmeye daha çok ihtiyacımız olduğu görülüyor.

 Sağlıklı Evliliğin Önemi

 

Evlilik, hem kendimiz, hem ailemiz, hem de gelecek nesiller için özenle gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir . Kişi iyi bir evlilik gerçekleştirdiğinde hem kendisinin, hem ailesinin ve hem de toplumun huzuru için doğru bir adım atmış olur. Bu hem kendi iyiliği içindir; çünkü iyi bir evlilik kişiyi mutlu eder ve mutlu bir ailenin temelini atar. Ailesi içindir; çünkü çocuklarının mutluluğunu gören aileler bununla mutlu olur ve diğer tarafın ailesiyle düzgün temelli akrabalık ilişkileri oluşturulur. Ve hem de toplumun iyiliği içindir; çünkü evliliğin devamında doğacak çocukların topluma karıştığında faydalı birer birey olabilmeleri, mutlu ve huzurlu bir aile ortamında yetişmelerine bağlıdır.

 Doğru Eş Seçimi

 

Bireyin evlilikle ilgili karar vermesi esnasında en önemli rolü tartışmasız karşı taraf oynar. Onu evliliğe ikna eden ya da evlilikten caydıran şey karşı tarafın davranışları olur. Bu nedenle evlilik öncesi yaşanan flört ve devamındaki nişanlılık dönemi, tarafların birbirini tanımasında son derece önemlidir.

 

Biriyle tanıştığımızda dikkat ettiğimiz ilk şey dış görünüşüdür şüphesiz. Bu nedenle buluşmaya gidilirken giyilen kıyafetin temiz ve düzgün olması, buluşulan kişiye verilen önemin göstergesi olur. Sonraki aşamada tarafların eğitim durumunun uyumu da ilişkinin dengeli bir biçimde yürütülmesini kolaylaştırır. Tarafların kendilerinin ve ailelerinin kültür seviyelerinin, yetiştirildikleri çevrenin denk olması da dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. Elbette aileler değil bireyler evlenir ancak bu demek değildir ki evlilik gerçekleştiğinde aileler evin tamamen dışında kalır. Aileler hayatımızın belli bir yerini kaplar ve onların birbirleriyle olan ilişkileri de fazlasıyla önem taşır.

 

Herkesin kendine göre hassas noktaları vardır tabii ki. Zaafları ya da tahammül gösteremedikleri ince çizgileri olabilir. Bunların yanında genel geçer kurallar da vardır. Tarafların birbirlerine olan dürüstlükleri, saygıları, sadakatleri ve nezaket dolu davranışları doğru eş seçimine yardımcı olan artı özelliklerdir. Herkes romantik sürprizlerden, sevildiğini hissetmekten hoşlanır. Az ya da çok, minik ya da büyük tatlı sürprizler yapılması, eşlerin hoşuna gidecektir. Düşünüldüğünü bilmek, insanı güvende hissettirir.

 

Tarafların birbirlerini daha iyi tanımaları adına, birbirlerini okul ya da iş arkadaşlarıyla tanıştırmaları faydalı olacaktır. Böylece kişinin doğal davranışlarını takip ederek karakteri hakkında fikir edinilmesi kolaylaşacaktır.

 

Her şeyi kenara bırakacak olursak, işin mantık kısımlarının yanında duygusal durumumuz bize doğru eş seçiminde çok şey anlatır. Sevip sevildiğimizi hissettiğimiz, yanında mutlu olduğumuz kişi için evlilik hayalleri kurarız. Bu hayallerin bizi ne kadar mutlu edeceği ise, diğer kriterlerle birlikte değerlendirildiğinde ortaya çıkacaktır. Özetle toplumun en kutsal kurumu kabul edilen evliliğe, tüm bu nedenlerle enine boyuna düşünülerek karar verilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir