Emlakçılık Nedir

Emlak, arsa, daire, bina, dükkan, mağaza, bahçe gibi her türlü taşınamaz varlıkları kapsayan mülklerin genel adıdır.

Yukarıda bahsi geçen taşınmaz varlıklara sahip olan müşteriler adına alım, satım ya da kiralama gibi işlerde aracılık yaparak alıcı ve satıcının ortak bir paydada buluşmasını sağlayan ve ikisi adına uğraştıran ve uzun süren yasal düzenlemeleri üstlenen kişiye ise emlakçı denir.

 Emlakçılık Ne Demektir?

 

Emlakçılık, en basit şekli ile alışveriş yapacak taraflar arasında aracılık yapma hizmetidir. Yaş, cinsiyet, mezuniyet gibi kriterlere bakılmaksızın yaygın olarak yapılan bir meslek olduğu için çok basit bir iş gibi görünse de aslında hiç de kolay olmayan bir meslektir. Günümüzde emlak müşavirliğini koruyan yeteri kadar yasa olmadığından, gerekli donanıma sahip olmayanlar da bu mesleği yapmaktadırlar. Görünenin aksine, bir emlakçının görevi mülk sahibi ile kiracı arasında bir anlaşma sağlayıp komisyonunu almaktan ibaret değildir.

 Emlakçılık İşi Nasıl Yapılır?

 

Meslek erbabının öncelikle Emlakçılar odasına ya da bağlı olduğu yerin Ticaret odasına başvurması, her ne kadar diploma aranmasa da gereken belgeleri topladıktan sonra uygun görülürse vergi kaydı yaptırması ve bu iş için belediyeden ruhsat çıkarması gerekir. Bu vazifeleri yerine getirdikten sonra, görevleri alım, satım ve kiralama ile bitmez. Pazarlama ve pazarlık yapma, vergi muafiyeti alma, çap belgesi alma, emlak beyannamesi oluşturma, imar belgesi çıkartma gibi yükümlülükleri de yerine getirmek zorundadır. Bu yasal yükümlülükleri yerine getirmekten başka, bilinmesi gereken başka konular da vardır. Örneğin, Tapu ve kadastro mevzuatını bilmelidir. Mortgage konut kredi sisteminin işleyişine hakim olmalıdır. Hem kendini hem de müşterilerini yasal yollarla garanti altına almak adına gayrimenkul hukuk mevzuatını bilmelidir. Emlak vergisi, KDV gibi vergileri takip etmelidir. Veraset işlemlerini ve noter işleyişini öğrenmelidir.

 Emlakçılık Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

 

Bilindiği gibi her emlakçı komisyon alır. Alınan komisyonun yüksekliğinden şikayet edenlerin bilmesi gerekir ki, emlak ekonomik dalgalardan ve kur hareketlerinden pek fazla etkilenmediği için uzun vadede güvenli bir yatırım aracıdır. Bu yüzden ederi yüksektir. Emlakçının bu mülkler üzerinden aracılık yapması ile her ne kadar yasal olarak payına %3 oranında bir kar düşse de çokmuş gibi görünür. Ama unutulmamalıdır ki, bir takı – toka mağazası satış yaptığı ürünlerden 0 kar elde ederken yine de ürünlerin fiyatı düşük olduğundan hiç kimse bundan rahatsızlık duymamaktadır. Buna rağmen emlakçılar için belirlenen %3 oranındaki kar payı her iki taraf için de ideal bir rakamdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir