Dekoratif Halı Modelleri

Dünyanın en iyi, en kaliteli halıların İran’da yapıldığını biliyoruz. Hatta 90’lı yıllarda Gabbeh adında İran halılarını anlatan bir film de çekildi. Biz de İran’a sınır komşusu olan bir ülke olarak onlar kadar olmasa da ortalama kalitenin çok üstünde halılar üreten bir coğrafyada yaşıyoruz.

Perdeler dışarıdaki insanlara evin güzelliğini göstermek için varsa, halılar da içteki güzelliği içeridekilere göstermek için var. Hal böyle olunca bizim toplumuzda perdeler kadar önem arz ediyor halı estetiği.

 

Haftanın 5 – 6 günü günün büyük bir kısmını dışarıda geçiriyoruz. Ayaklarımız ne kadar rahat ve spor ayakkabıların içerisinde olsa da yoruluyor. Halı demek ev demek biraz da. Her ne kadar çoğu iş yerinde halı olsa da ona çıplak ayakla değil ayakkabılarla bastığımız için çok da bir şey fark etmiyor. Bu nedenle insan evine gelip terliklerini giyip halılarının dokunuşunu hissettikten sonra huzura kavuşuyor.

 

Halılar desen desen renk renk. Dekorasyon halı konusunda da iddialı ve özgün çalışmalara sahne oluyor. İşte onlardan birkaçı:

 

Futbol takımlı halılar: Fenerli iseniz kanaryalı, Galatasaraylı iseniz aslanlı, Beşiktaşlı iseniz kartallı halılar 2000’li yılların modası haline geldi. Evlerini tuttuğu takım renkleri ve sembol hayvanlarıyla süslemek isteyen insanlar, bu yeni tasarımlara büyük ilgi gösterdi. Böylece her gün eve döndüklerinde renklerine gönülden bağlı oldukları takımlarını hatırlıyor ve evlerindeki süslü halıları bir kere daha seviyorlar.

 

Geometrik kesimli halılar: Halılar eskisi gibi sadece kare ya da dikdörtgen kesim değil. Oval ve yuvarlak kesimli halılar da özellikle mutfak, banyo ve antre gibi kısımlarda sıklıkla tercih ediliyor. Siz de evinizin muhtelif yerlerine böyle halılar serpiştirerek fark ve göz zevki yaratabilirsiniz.

 

Tavşan tüyünden halılar: Tavşanların tüylerinden imal edilen halılar özel yapısı ve dokusuyla kullanıcılarını epeydir memnun ediyor. Son 10 yılda tavşan tüylü halılar evdeki huzuru parmak uçlarında hissetmek isteyenler için şifa niyetine her yere seriliyor. Temizliği de çok kolay olan bu halılar, bir bakana bir daha baktırıyor.

 

İran halıları: Klasik ürünlerden ve dekorlardan hoşlanıyorsanız yüzyıllardır bir çoğunun tercih ettiği gibi siz de İran halılarını tercih edebilirsiniz. İran halıları, şıklığın ve estetiğin en göze dokunan türlerinden biri. Belki de en güzeli.

 

Çocuklara özel halılar: Genç odalarında tam da çocuklarınıza göre yapılmış onlarca çeşit halılar mevcut. Kız çocukları için peri kızlı halılar, erkek çocukları için çizgi film kahramanlarıyla bezeli halılar ailenin genç bireylerini mutlu etmeye devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir