Canlı balık ile lüfer avı

Haftasonu oltama takılan gargur balığını zokalı çaparime taktım ve kiloluk bir lüfer yeme yapıştı. Burada dikkat edilmesi gereken konu yemin canlı olmasıdır. Lüferi aldıktan sonra iri bir palamut asılan oltamda ne yazıkki palamut tüm tekneyi dolaştı ve alttaki tüm oltaları birbirine karıştırdı. canlı kolyoz yada uskumru ile de lüfer avlayabilirsiniz. Genellikle en alttaki zokaya vuruyor bunu da unutmayın

Tavada alabalık nasıl pişirilir

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere tava üzerinde alabalığın nasıl pişirilebileceğini anlatmaya çalışacağız. Pek çok insanın özellikle göl, nehir ve ırmak kenarlarında kurulan balık lokantalarının vazgeçilmez menüsü olan alabalık yemeği için tavada nasıl pişirildiğini ifade edeceğiz. Bu pişirme işlemini yapmadan önce tavamızı hazırlıyoruz.

Tavada alabalık nasıl pişirilir yazısına devam et

Karagöz cinsi balık

Geniş vücutlu balık türlerinin çok güzel bir örneği olan karagöz’ün vücudu yassı bir şekildedir.

Oval olarak biçim gösterir. Diklemesine göre geniş vücudundaki kafası burnuna doğru birdenbire sivrilir pozisyonda yer alır. Vücuduna oranla çok küçük olan ağız bölgesi kalın dudakları ve ince dişleri bulunmaktadır. Pul yüzeyleri bütün vücudunu kaplar ve büyük haldedir. Karagöz’ün sırtı koyu sincabi renklere dayalı, yanları mavili gri olmakla beraber karın bölgesi beyazımsı renkten oluşur. Sırt bölgesinden karın bölgesine doğru diklemesine yedi sekiz adet koyu hareli çizgilerin olmasından karagöz olduğu anlaşılmaktadır. Karagöz’ün karnı o kadar parlak beyazdır ki az derin sularda balık yemlendiği zaman karnının hareketi bile belli olmaktadır.

Karagöz cinsi balık yazısına devam et

Balıkçılık nedir ?

Suda yaşamayı sürdüren her türlü balıklar için avlanabileceği, yetiştirilebileceği ve balık ürünlerinin değerlendirilmesi anlamı taşımaktadır. Çok eski zamanlar içerisinde de olduğu gibi günümüz üzerinde de gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yapılan balıkçılık, elle tutmaktan ziyade daha çok yerini modern balıkçılık teknolojisine bırakmış olarak karşımıza çıkmakta.

Balıkçılık nedir ? yazısına devam et

Balık avcılığı için altın kurallar

Balık avcılığında dikkat edilmesi gereken bu kurallar, iki uzman balıkçının av sırasında birlikte zaman geçirdikleri saatler boyunca yapmış oldukları tartışma sonucunda ortaya çıkan ortak kararlardır.

Anlamış olduğum ve yorumla şekli ile Georges Corner’in “Ten Cardinal Rules of Fishing” yazısının özeti;

Balık avcılığı için altın kurallar yazısına devam et

Domuz balığı pişirimi ve püf noktaları

İsminden dolayı pek sevimli gelmeyen domuz balığı, avlaması çok zevkli bir o kadar da dikkat gerektiren bir balıktır. Ülkemiz denizlerinin hemen hemen hepsinde bulunan domuz balığı sert bir deriye sahiptir.

Hemen hemen her avlanma tekniği ile yakalanabilen bu balığın meraklısı çoktur. Meraklısı derken; ağzının tadına düşkün kimselerden bahsediyorum.

Domuz balığının derisi kalın ve sert olduğundan öncelikle kuyruk tarafından ufak bir kesik atılarak kalkan yerden pense yardımı ile bir kumaş söküyormuş gibi soyabilirsiniz. Ayrıca hiç soymadan ve temizlemeden direk fırına da atılabilir.

dmzbaligi

Domuz balığına asıl lezzeti veren ise tereyağıdır. Benim tavsiyem domuz balığını pişirmeden önce bol tereyağı kullanmanızdır.

Derisi çok gibi görünen balığın eti de kuru olduğundan tereyağı lezzet katacaktır. Domuz balığının çorbası da yapılabilmektedir.

Afiyet olsun !

Denizlerin ısınması ile gelen yeni balık var ve balıkçılık teknikleri

Bundan 20 sene evvel denizlerimizde özellikle Akdeniz’de çıkan balık türlerinin yakalanma oranları gün geçtikçe azalmakta ve yerlerine gelen istilacı türlerden oluşan balıklar yakalanmakta.

Herkesin bildiği 3’lü oltasını atan balıkçıların kancasına eskiden çipura,levrek takılırken şimdilerde kırmızı balıktan başka bir tür takılmıyor.

Denizlerin ısınması ile gelen yeni balık var ve balıkçılık teknikleri yazısına devam et

Orkinos cinsi balığı yakından tanıyalım

tuna fish

Orkinos, Ton balığı olarak da bilinir, uskumrugiller (Scombridae) familyasından  Orkinos cinsi balığı yakından tanıyalım yazısına devam et