2017 Oskar Adaylı Filmler

Amerikan Film Akademisi, 89. Oscar töreni 26 Şubat 2017’de gerçekleştirildi.

Hollywood, Kaliforniya’daki Dolby Theatre’da düzenlenen törenle sahiplerini bulacak olan 2017 Oscar’larına aday olan isimler belli oldu.

La La Land 13 dalda 14 adaylık (en iyi orijinal şarkı dalında iki adaylık) alarak dikkatleri çekti. Böylece “Titanic” ve “All About Eve (Perde Açılıyor)” filmlerinin ardından rekor sonuçlarını tekrarladığı söylendi. Meryl Streep (daha önce üç kez Oscar ödülü kazanmıştı) ‘Florence Foster Jenkins’ filmiyle yirminci adaylığını kazanarak Oscar’a en çok aday olan kadın oyuncu ünvanını aldı.

 

İşte Oscar Film Akademisi ’nin açıkladığı 2017 adayları olan oyuncular ve filmler:

 

En İyi Film kategorisine baktığımızda;

-Arrival (Geliş)

-Fences

-Hacksaw Ridges

-Hidden Figures (Gizli sayılar)

-Lion

-Moonlight (Ay ışığı)

-Comancheria (Hell or High Water – İki eli Kanda)

-La La Land (Aşıklar şehri)

-Manchester by the Sea (Yaşamın Kıyısında)

 

Yabancı dilde en iyi film kategorisine baktığımızda ise;

-Land of Mine (Mayın Sahili), Danimarka

-A Man Called Owe (Hayata Röveşata Çeken Adam), İsveç

-The Salesman (Satıcı), İran

-Tanna, Avustralya

-Tnoi Erdman, Almanya

 

En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde: Cassey Affleck, Manchester By The Sea (Yaşamın Kıyısında); Andrew Garfield, Hacksaw Ridge; Ryan Gosling, La La Land; Viggo Mortensen, Captain Fantastic; Densel Washington, Fences filmlerinden aday gösterilmişti.

 

En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde: Emma Stone, La La Land, Natalie Portman, Jackie Meryl Streep, Florence Foster Jenkins, Isabelle Huppert, Elle filmi, Ruth Negga, Loving filmlerinden aday gösterilmişti.

 

En iyi yönetmenlik için yarışanlar ise: Arrival filminden, Denis Villeneuve; Hacksaw Ridge filmiyle, Mel Gibson; La La Land, Damien Chazelle; Manchester By The Sea, Kenneth Lonergan; Moonlight, Barry Jenkins.

 

Sunuculuğunu Jimmy Kimmel üstlendiği gecede en iyi film ödülünü oyunculuğunu Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adele Romanski başrollerini aldığı Ay ışığı adlı film aldı.

 

Emma Stone en iyi kadın oyuncu oscarını alırken, Casey Affleck en iyi erkek oyuncu oscarını aldı. En iyi yönetmen ödülünü ise Aşıklar Şehri filmi ile Damien Chazelle aldı.

 

İran’dan Asgar Ferhadi’nin yönettiği Satıcı filmi ise yabancı dilde en iyi film ödülünü alırken Farhadi, Trump’ın Müslüman ülkelere uyguladığı vize yasağından dolayı Oscar törenine katılmadı. Yine en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alan Mahershala Ali, bu dalda Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu oldu. En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü ise Viola Davis’e verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir